Efsanenin mimarı...

Bimpeks A.Ş.

İpek endüstrisinde özenle inşaa ettiği İpekevi markasının 25. yılını kutlamaya hazırlanan Bimpeks A.Ş. ticaret hayatına; tarihi 2500 yıl öncesine dayanan İpekyolu’nun Anadolu coğrafyasındaki en önemli durağı olan Bursa Kozahan’da başladı. Firma; dünya moda trendleri ile eş zamanlı olarak, başta ipek şallar olmak üzere yüksek kaliteli ipek ürünleri bölgesindeki hanımefendilerle buluşturmaktadır.

İlerleyen zaman diliminde Kozahan’daki İpekevi mağaza sayısını 4’e çıkartan Bimpeks A.Ş. halen Türkiye’nin ve Avrupa’nın 40 ayrı şehrinde 200’ün üzerinde seçkin satış noktasında satışa sunulmaktadır. 2016 yılının ikinci yarısında online mağazasını da hedef kitlesi ile buluşturmaya hazırlanan İpekevi alanında jenerik marka konumundadır.
Ayrıca Bimpeks A.Ş. çatısı altında faaliyet gösteren diğer markalar da ipek şal, fular ve eşarpların yanı sıra doğal ve kaliteli iplik karışımları ile geniş bir skalada ürünler sunmaktadır.
Önümüzdeki günlerde Bursa’nın bir diğer önemli tarihi ve turistik lokasyonu olan, UNESCO Dünya Kültür Mirası varlıkları arasında yer alan Yeşil Camii ve Yeşil Türbe’nin yanıbaşında İpekevi Flagship Store’un (Amiral Mağaza) açılışı planlanmaktadır. Geçmişi 100 yıla yaklaşan tarihi bir konağın aslına uygun olarak restore edilmesi ile hayata geçirilen mağazanın temel misyonu bölgedeki ipekçilik tarihinin ve kültürünün gerek gelecek kuşaklara, gerekse yurt dışından gelen misafirlere aktarılmasıdır. Mağaza eş zamanlı olarak yerli ve yabancı tasarımcıların workshoplar yapabildiği bir akademi görevini yerine getirirken diğer yandan bölgedeki devlet desteği ile yeniden canlandırılmaya çalışılan ipek üreticilerinin ürünlerini de alıcılarıyla buluşturacaktır. Mağazanın iç mimarisi alanında uzman mimarlardan oluşan bir ekibin elinden çıkmıştır. Avantgarde ve minimalist çizgilerin harmanlandığı bir ekolde tasarlanmıştır.Firmanın orta ve uzun vadedeki hedefleri arasında özellikle XVI. ve XVII. yüzyıllarda dünyada altın çağını yaşayan Bursa ipekçiliğini yeniden eski görkemli günlerine kavuşturmak yer almaktadır. Bu doğrultuda ilgili makamlar ve STK’larla işbirliği içerisinde sürdürülen çalışmalara önayak olmaktadır.


Scroll